5 cech dobrego domu opieki

pracownicy domu opieki z seniorami

Decyzja o umieszczeniu bliskiej osoby w domu starców nie jest prosta. Zwykle wątpliwości budzą kwestie moralne. Często też problem stanowi wybór odpowiedniej placówki spełniającej oczekiwania. Na co zwracać uwagę przy wyborze domu spokojnej starości? Jakimi cechami powinien się wyróżniać taki ośrodek? Oto naszym zdaniem 5 najważniejszych cech dobrego domu opieki dla seniorów.

Wysoki poziom warunków bytowych

Największe znaczenie przy wyborze domu opieki dla seniorów mają warunki bytowe. Pokoje muszą zapewniać podopiecznym maksymalny komfort oraz prywatność. Placówka musi być wyposażona w udogodnienia również dla osób z niepełnosprawnościami. W ośrodku nie może zabraknąć pomieszczeń wspólnych. Przykładowo w domu opieki Ambrozja w Gdańsku w dzielnicy Osowa znaleźć można przestronną jadalnię oraz przestrzeń do spotkań integracyjnych z telewizorem i kominkiem.

Lokalizacja w cichej i spokojnej okolicy

Dom spokojnej starości musi się znajdować w miejscu, w którym senior znajdzie upragniony spokój. Lokalizacja placówki powinna zapewniać podopiecznym kontakt z naturą oraz możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Wykwalifikowany personel

Dobry dom opieki wyróżnia życzliwy i wykwalifikowany personel. W placówce powinni pracować wyłącznie przeszkoleni opiekunowie oraz medycy. Szczególnie ważne jest to, by osoby starsze miały zagwarantowaną całodobową opiekę. W standardzie powinien być dostęp do lekarzy, pielęgniarek oraz rehabilitantów na miejscu w ośrodku.

Domowe i personalizowane posiłki

Nie bez znaczenia jest wyżywienie podopiecznych. Dom spokojnej starości powinien dysponować własną kuchnią. Posiłki muszą być nie tylko smaczne, ale i indywidualnie dobrane do diety każdego seniora. Ważne, by rozpisywaniem takich diet zajmował się doświadczony dietetyk.

Zajęcia dla seniorów

Równie ważna jest dobra organizacjach czasu wolnego seniora. W dobrym domu opieki nie powinno zabraknąć zajęć, podczas których osoby starsze mogą rozwijać swoje pasje, a także ćwiczyć sprawność umysłowo-ruchową. Atutem jest też prowadzona pod okiem doświadczonych terapeutów rehabilitacja.