Czy dom opieki to odpowiednie miejsce dla osoby z chorobą Alzheimera?

opiekunka starszej kobiety

Problemy z koncentracją, trudności z zapamiętywaniem nowych informacji oraz huśtawki nastroju to pierwsze symptomy, które mogą wskazywać na Alzheimera. I choć początkowo choroba ta daje subtelne sygnały, wraz z wiekiem i upływem czasu jej objawy się nasilają. W średnim stadium pojawiają się zaburzenia orientacji i mowy, w zaawansowanym osoby starsze zwykle nie są już w stanie normalnie funkcjonować. Opieka nad nimi staje się tym samym bardzo wymagająca, przez co wielu bliskich rozważa umieszczenie członka rodziny w domu opieki.

Pobyt osoby chorej na Alzheimera w domu opieki – czy to możliwe?

Wiele domów dla seniorów oferuje długoterminowe pobyty dla pensjonariuszy wymagających stałej, całodobowej opieki. Alzheimer nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Placówki, takie jak np. prywatny dom opieki Ambrozja w Gdańsku-Osowie, zapewniają codzienne wsparcie oraz pełną opiekę pielęgniarską i lekarską seniorom w różnym stadium zaawansowania choroby. W ośrodku mogą zamieszkać zarówno osoby starsze z pierwszymi objawami Alzheimera, jak i te, które w wyniku rozwoju choroby, tracą kontakt z rzeczywistością i nie są w stanie komunikować swoich potrzeb.

Dlaczego warto pomyśleć o domu opieki w przypadku seniora zmagającego się z Alzheimerem?

Podjęcie decyzji o umieszczeniu bliskiej osoby w domu opieki nie jest łatwe. Niemniej w wielu przypadkach jest to jedyne słuszne rozwiązanie, które zapewni seniorowi całodobową opiekę na najwyższym poziomie. W takich placówkach osoby starsze są pod nieustanną opieką personelu medycznego. Mają zapewniony kontakt ze specjalistami, a o ich pielęgnację dbają doświadczone pielęgniarki. Seniorzy na miejscu mogą też korzystać z pomocy fizjoterapeutów. Każdy z nich ma także indywidualnie dobieraną dietę i pakiet zajęć dodatkowych.